Pražské záchrance je 150 let
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy – územní středisko záchranné služby (ZZS HMP - ÚSZS) slaví v letošním roce 150. výročí založení svého přímého předchůdce, Pražského dobrovolného sboru ochranného. Při této příležitosti probíhá ve dnech 10.-12.října v Praze pod záštitou pražského primátora konference s mezinárodní účastí s názvem Přednemocniční neodkladná péče v ČR. Jednou z doprovodných akcí této konference je také výstava speciální techniky pražských záchranářů, která se koná na Staroměstském náměstí.
- 6 minut čtení
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy – územní středisko záchranné služby (ZZS HMP - ÚSZS) slaví v letošním roce 150. výročí založení svého přímého předchůdce, Pražského dobrovolného sboru ochranného. Při této příležitosti probíhá ve dnech 10.-12.října v Praze pod záštitou pražského primátora konference s mezinárodní účastí s názvem Přednemocniční neodkladná péče v ČR. Jednou z doprovodných akcí této konference je také výstava speciální techniky pražských záchranářů, která se koná na Staroměstském náměstí.
„Toto jubileum nám dává příležitost, abychom si uvědomili, jak důležitou a nenahraditelnou roli pražští zdravotní záchranáři plní. Vždyť hlavní město je nejen velkou aglomerací, ale také sídlem mnoha centrálních institucí, a rovněž místem, kde se konají největší masové akce. Navíc má takové rizikové body jako je například ruzyňské letiště nebo pražské metro,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence provoz ZZS HMP spadá.
Významné narozeniny pražské záchranky ovšem letos doprovázejí i další výročí. Uběhlo například dvacet let od vzniku letecké zdravotnické záchranné služby (LZZS) v ČR, jejíž první stanoviště bylo zřízeno právě u pražské záchranné služby: Dvacet let slaví také setkávací rendez-vous systém (RVS), který se v městské aglomeraci velmi osvědčil. (Rendes-vous je systém, kdy je lékař přepravován v rychlém osobním voze k pacientovi, a v případě předpokládaného transportu dojíždí na místo buď současně, nebo na vyžádání lékaře i další, standardně vybavená sanitka, kde místo lékaře pracují kvalifikovaní zdravotničtí záchranáři. Na místě lékař pacienta vyšetří, případně zahájí léčbu, a podle závažnosti stavu buď může přestoupit do sanitky a doprovodit pacienta do nemocnice, nebo může pokračovat k jinému případu a pacienta do nemocnice transportuje posádka sanitního vozu tzn. bez lékaře pozn. redakce)..
„Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy prošla v posledních devíti letech zásadními koncepčními a organizačními změnami. Celý podnik jsme výrazně reorganizovali, provedli jsme také restrukturalizaci rozmístění výjezdových stanovišť a vybudovali stanoviště nová. Tím byla zajištěna dostupnost přednemocniční neodkladné péče do 15 minut ve všech lokalitách,“ uvedl Zdeněk Schwarz, ředitel ZZS HMP.
Jak se pražská záchranka mění mohou Pražané poznat také na výstavě speciálních záchranářských vozidel na Staroměstském náměstí. Největší zájem vždy vzbuzuje GOLEM - žlutý kamión v barvách pražské záchranky, který je připraven pro případ hromadného neštěstí a mimořádných událostí.
„Nejedná se, jak by se mohlo zdát, o pojízdnou nemocnici na kolech. Tento modul hromadného neštěstí, jak se správně nazývá, má být spíše zázemím pro postižené, mobilním pracovištěm pro záchranáře, a také dispečerským stanovištěm. Zkušenosti z poslední doby, například při likvidaci následků teroristických akcí nebo přírodních katastrof ukázaly, že práce záchranářů v terénu může trvat několik hodin až dnů, “ upřesnil náměstek Blažek.
Velké pozornosti veřejnosti se těší i další záchranářské vozidlo, tzv. Sanita XXL, kterou ZZSHMP převzala do vozového parku letos v lednu. Jde o speciálně upravené sanitní vozidlo pro přepravu pacientů s nadváhou, vybavené nosítky se zvýšenou nosností, která je možné do vozu naložit po nájezdu za pomoci navijáku. Sanitka je schopna i dalších nestandardních přeprav, například pacientů s nemocničním lůžkem a s přístroji či pacientů na invalidním elektrickém vozíku. Manipulaci při nakládání přitom zvládnou dvě osoby.
Dalším vozidlem, které záchranáři Pražanům představují, je sanita pro přepravu lékařů Nissan Patrol, přizpůsobená i k zásahům v hůře průchodném terénu. Zajímavým zpestřením výstavy záchranářské techniky bývají již standardně i historická vozidla, která používali zdravotničtí záchranáři dříve.
Kromě prohlídky vozidel si mohou opět zájemci vyzkoušet v praxi své zdravotnické znalosti. Pracovníci školicího střediska ZZS HMP v postaveném stanu přímo na Staroměstském náměstí prováděli provádějí pro veřejnost instruktáž základních úkonů první pomoci včetně praktických ukázek.
„Můžeme být pyšní na to, že máme v Praze tak dobrou zdravotnickou záchranou službu, která obstojí i ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi a mnohdy je i předčí. Postupně se podařilo obnovit její vozový park, záchranáři disponují i velmi kvalitní speciální zdravotnickou technikou a také profesionální úroveň jich samotných je vysoká,“ uzavřel náměstek Blažek.
Zajímavosti z historie ZZS HMP
- první pokusy o zorganizování záchranné služby v Praze se datují už s koncem osmnáctého století. Již v roce 1798 byla založena „Humanitní společnost pro záchranu zdánlivě mrtvých a v náhlém nebezpečí smrti se ocitnuvších“
- předchůdce dnešní ZZS HMP pod názvem „Pražský sbor ochranný“ byl ustanoven na popud tehdejšího ředitele c.k. Policie pražské. Přihlásilo se do něj 36 dobrovolníků a pouze tři členové sboru byli zdravotníky
- první sídlo získal sbor v roce 1890 v dolní části Václavského náměstí. Tehdy byly také získány první dopravní prostředky a zavedena nepřetržitá služba, která trvá prakticky dodnes
- první automobil získal záchranný sbor v roce 1910. V roce 1923 pak definitivně zmizely poslední záchranářské vozy tažené koňmi a v roce 1928 už pražští záchranáři disponovali 15 automobily
- záchranný sbor se přestěhoval z původních prostor už v roce 1891 do Spálené ulice č. 93. Odtud se po čtyřech letech přesunul do Havlíčkovy ulice a v roce 1911 do staré mincovny na Staroměstském náměstí. Ta však byla v květnu 1945 zničena a sbor dostal prostory v ulici Dukelských hrdinů, které jsou dobře známé z televizního seriálu Sanitka
- pražská záchranka už v sedmdesátých a osmdesátých letech patřila ke světově známým průkopníkům systému přednemocniční neodkladné péče (PNP). Pro své uznávané kvality se dokonce stala pořadatelem prvního mezinárodního kongresu o akutní medicíně.
Zajímavosti ze současnosti ZZS HMP
- zdravotničtí záchranáři v Praze dnes disponují 110 sanitními vozy. Nejběžnějším typem jsou vozidla Mercedes a kromě klasických sanitek ZZS HMP má ještě speciální vozidla - kamión GOLEM, neboli modul pro hromadná neštěstí, sanitku XXL nebo terénní sanitní vozidla Nissan Patrol, která jsou používána spolu s vozidly Nissan Primera jako vozidla pro RVS
- v ZZS HMP pracuje téměř 500 zaměstnanců. Všichni jsou perfektně kvalifikováni pro svou práci
- ročně přijde na tísňovou linku kolem 350.000 zavolání. Záchranáři tak absolvují každoročně téměř 100.000 výjezdů
- v Praze je celkem 21 výjezdních stanovišť ZZS HMP. Stanoviště jsou rozmístěna tak, aby byla zajištěna dostupnost péče do 15 minut a aby byla stanoviště navzájem zástupná
- dvaadvacátým stanovištěm je stanoviště Letecké zdravotnické záchranné služby. Ta zabezpečuje péči a převoz pacientů prostřednictvím helikoptéry a je v Praze v provozu už dvacet let.
Foto:
V Praze 10.10.2007
Za správnost Dobiáš / tel. 236 00 4403
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním. Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.