Ladronka

ladronka2

Rozsáhlé travnaté pláně s dominantou bývalé usedlosti na rozhraní Břevnova, Vypichu a Motola se staly vyhledávaným místem lidí všech věkových kategorií, pro které se zde nabízí množství možností, jak strávit volný čas.

Po rozsáhlé obnově celého areálu, který zahrnoval především rekonstrukci cest, úpravu zeleně a následně i samotného zchátralého objektu, se totiž Ladronka stala lokalitou, kde se nerušeně vedle sebe mohou pohybovat jak starší občané, tak teenageři i zcela malé děti, a to doslova v létě v zimě.

Již zmíněné upravené cesty totiž nabízejí komfort jednak pro pěší a matky s kočárky, radost ale přinesly zejména in-line bruslařům, pro které jsou zdejší dráhy jednou z mála pražských možností, kde svou zálibu provozovat. Samozřejmě místo je tu i pro cyklisty a ti nejmenší tu užijí i koloběžku nebo tříkolku.

K odpočinku je pak možné využít množství laviček, které lemují všechny cesty, nebo restauraci Ladronka s posezením uvnitř i na venkovní zahrádce, u které je nové dětské hřiště. Pro malé děti je v usedlosti každou neděli připraveno také divadelní představení od 16 hodin.

V nitru restaurace se navíc ukrývají bowlingové dráhy, ty je si ale třeba raději rezervovat.  Část objektu slouží jako půjčovna kol a bruslí i s dalším potřebným příslušenstvím, popřípadě i potřeb na pétanque nebo badminton. Nabízejí zde i výuku in-line bruslení. Otevírací doba se řídí zejména počasím, otevřeno bývá do prázdnin od 14 do cca 20 hodin, přes prázdniny od 10 do 21 hodin. V zadní části areálu, skoro až u Spiritky, jsou placené tenisové kurty, starší dětské hřiště a asfaltový plac s basketbalovým košem. V zimě je areál ideální pro běžkaře.

Každoročně se zde koná také několik kulturních nebo hudebních akcí, ať už jde o pálení čarodějnic, nebo třeba o podzimní festival volného času.

V letošním roce zde navíc přibude nový, přibližně jeden kilometr dlouhý okruh pro pěší, cyklisty i bruslaře, který se napojí na již existující. Bruslaři a pěší se budou moci současně přemístit i podchodem pod Kukulovou ulicí na protější Vypich, kde se staví nové obchodně-kulturní centrum.

V blízké budoucnosti by měl být celý areál propojen ještě s protější oborou Hvězda a z druhé strany s Petřínem tak, aby mohl člověk projít celou trasu bez toho, že by musel překonávat silnici.

Historie parku

Původně rozsáhlé vinice koupil koncem 17. století italský hrabě Filip Ferdinand de la Crone, lidově přezdívaný Ladrone. Odtud je odvozen název místa. Hrabě zde vybudoval zájezdní hostinec, který díky místním hojně využívaným komunikacím dobře prosperoval. Usedlost sloužila také jako ubytovací zařízení, stála mimo jiné při poutní cestě z Lorety do Hájku, na níž bylo později vystavěno dvacet mariánských kapliček, z nichž jedna je poblíž usedlosti. Kaple, které zůstaly zachovány dodnes, jsou postupně obnovovány. Po smrti de la Croneho koupil usedlost i s pozemky velkopřevor maltézských rytířů na Malé Straně hrabě von Poetting. Počátkem 18. století byla Ladronka zničena uherskými vojsky, následně opravena a dál provozována jako hostinec, a to až do 19. století. Tehdy, z důvodu malé prosperity, byla přeměněna na pronajímanou zemědělskou usedlost. Ve dvacátých letech 20. století přešel objekt do majetku hlavního města Prahy, začal sloužit pro bydlení, ale postupně chátral a jeho stav se horšil až do devadesátých let. Tehdy byl objekt nelegálně obsazen squatery, kteří byli nakonec násilně vystěhováni v roce 2000.

Barokní podoba usedlosti s obdélníkovými okny a jednoduchou fasádou se i přes některé zásahy a rádoby úpravy squaterů prakticky zachovala dodnes, k ní přibyla ještě moderní, částečně prosklená přístavba, která byla postavena v rámci rekonstrukce celého areálu v letech 2004–2005. I nadále zde probíhají úpravy a výsadby zeleně, do roku 2010 by měla být Ladronka propojena komunikačně tak, aby tvořila spojnici s oborou Hvězda a Petřínem, mezi kterými by bylo možné volně přecházet bez kontaktu se silnicemi.

Zdroj informací: www.praha6.cz, PIS


Autor: Linda Nová
21. května 2009
21. května 2009