K věci - Testování ve školách
21. 9. 2021, Rozhlas, ČRo Plus, Český rozhlas, Zdeněk Hřib
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib vyzval ve čtvrtek premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVIDem-19 obnovila povinné celoplošné screeningové testování ve školách a aby od začátku tohoto týdne poskytla školám státní příspěvek na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z hnutí ANO o den dříve uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování ze začátku září, zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat. Zvažuje ale zopakování screeningu na podzim. Je či není žádoucí děti testovat už nyní? Mezi regionálními politiky v tom nepanuje konsensus. Mnozí jsou spíše rádi, že testování dětí skončilo a screening by obnovili až v případě lokálních ohnisek. Nebude už ale v takové chvíli pozdě? Dobrý poslech přeje Lucie Vopálenská. Do přenosového vozu zdravím pražského primátora Zdeňka Hřiba za Piráty. Dobrý den přeji.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ano. Dobrý den.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
A do pardubického studia Českého rozhlasu zdravím náměstka pardubického primátora Jakuba Rychteckého z ČSSD. Hezký den.
Jakub Rychtecký, náměstek pardubického primátora (ČSSD):
Hezký den všem posluchačům.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Pánové, já vás na úvod prosím o stručnou odpověď do jedné minuty, později vše rozebereme. Mělo by se plošné screeningové testování na školách obnovit a to co nejdříve? Ano, ne a proč? Pane Hřibe.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak já bych rád poopravil troškou tu informaci, která zazněla v úvodu. My ve skutečnosti neusilujeme o obnovu plošného screeningu jako vyloženě plošného. My jsme chtěli, aby vláda nastavila takové podmínky, aby ty školy nebo jejich zřizovatelé mohli rozhodnout podle místní situace o tom, zdali to testování na té škole dává smysl nebo ne. Ta situace se má tak, že když se podíváte na to počet nových nakažených, tak jednoznačně v Praze je to zhruba čtvrtina z toho celkového počtu v republice. Když to sečtu dohromady se Středočeským krajem, tak to je nějakých 40 % z celé republiky. Takže určitě není náhodou, že právě tady v Praze a ve Středočeském kraji už máme první zavřené školy z důvodu nákazy Covid. A zavřené jsou třeba i jednotlivé třídy na jiných školách.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Já rozumím. Ale není pravdou, že jste skutečně chtěl plošné testování obnovit a přinejmenším v Praze?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ne. Ne. My jsme jednoznačně napsali na ministerstvo respektive panu premiérovi, že chceme, aby školy měly možnost dle svých místních podmínek, aby měly možnost, měly možnost to z testování znovu nastavit. A co jsme chtěli je, aby vláda zajistila možnost proplácení těch testů těmi 200 korunami na žáka tak, jak to bylo dříve. Protože my na to v rozpočtu peníze nemáme. Nicméně co máme, je, že tady je dostatečná kapacita na to PCR testování, takže by to nemuselo být vůbec testování třeba dvakrát týdně. Stačilo by bohatě třeba jednou za 14 dní. Ale prostě podle místních podmínek. Nevytvářet zase jako plošné záležitosti, když ta situace je v různých regionech různá.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Říká Zdeněk Hřib. Pane Rychtecký, jaký je váš postoj? Mělo by se screeningové testování na školách obnovit, a to co nejdříve? A i když jako pravil Zdeněk Hřib, nikoliv plošně, tak podle situace?
Jakub Rychtecký, náměstek pardubického primátora (ČSSD):
Dobrý den. Ještě jednou. Já chci říci, že já rozhodně nepatřím k odpůrcům některých opatření, ale ta opatření musí být samozřejmě řádně zdůvodněna. A my z Pardubic máme úplně jiná čísla a rozumím tomu, že pan primátor Hřib třeba vnímá situaci v Praze dramatičtěji, ale otázkou je, jestli skutečně tím primárním ohniskem jsou právě vzdělávací zařízení, v tomto případě základní školy, protože město Pardubic je zřizovatelem základních škol a na mateřských školách se netestuje. Já mám rád data, takže já bych si dovolil jenom připomenout některá data z toho screeningu na začátku školního roku, kde se bavíme o tom a když do toho započítám i tu jarní vlnu, kde ty počty nakažených v republice byly mnohonásobně vyšší než od té nákazy, o které se bavíme dnes v rámci České republiky, bavíme se o tom, že aktuálně je hospitalizováno nějakých 164 lidí v celé České republice a ta opatření by vždy měla být proporční té situaci, tak jenom pro příklad, tak v Pardubicích bylo provedeno nějakých 98 734 testů, z toho 14 antigenních se ukázalo pozitivních, ale pouze tři PCR potvrdily, že se jednalo skutečně o nákazu Covidem. A bavíme se o nějakém 0,003 %. A já si myslím, že i je potřeba vnímat v té proporčnosti i právě ekonomický dopad těch testů a toho testování a kolik stojí a kolik stojí stát. Ten tendr, ty dva tendry, které byly, které byly dodávky testů do škol, tak se bavíme o nějaké částce 280 milionů korun, což jenom pro vaši představu znamená například pořízení 4 800 chytrých tabulí do škol. Jsou to finanční prostředky, které by plně pokryly provozní příspěvek pardubickým a základním mateřským školám na tři roky v Pardubicích. Dala by se za to postavit škola pro 300 dětí.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Rozumím vašemu argumentování. A pane Rychtecký, vy tedy to v současné době vnímáte tak, že konkrétně v Pardubicích, kde působíte, ta situace není tak vážná, aby to byl argument pro testování, screeningové testování na vašich školách, když ty peníze se dají investovat lépe.
Jakub Rychtecký, náměstek pardubického primátora (ČSSD):
Jednoznačně. Bavíme se tady o dopadu do státního rozpočtu, který je velmi výrazný. My se snažíme hospodařit na městě také velmi zodpovědně. A já chci uvést ještě další čísla týkající se například právě karantén těch jednotlivých tříd. Tak my v současnosti od zahájení školního roku, tak jsme měli z 380 tříd v základních školách tři třídy v karanténě, ale ve všech případech to nebylo odhaleno a bylo to v období, kdy ten screening v těch školách běžel, ale většinou to přinesl někdo z rodiny domů a podobně. To znamená, že tam se bavíme o nějakém 0,79 %. A v mateřských školách, kde se screening neprovádí, a to je velmi zajímavá statistika, tak ze 128 tříd tak v karanténě byla jedna třída. To znamená, že to číslo je 0,78. Takže rozdíl je v jedný setině procenta.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Budeme to ještě probírat. Tolik Jakub Rychtecký z ČSSD. Pane Hřibe, jaká je aktuální situace na pražských školách ke dnešnímu dni, abychom měli to srovnání. Vy jste ve čtvrtek upozornil na zavřenou Základní školu Chmelnice. Za těch několik dní už přibyly další, kde se vyskytla nákaza a nestačilo dát do karantény jednotlivé třídy? Já jsem se třeba včera doslechla, že na Žižkově se nějaká škola potýká se velkou nákazou.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ano. Tak skutečně na Praze 3 je tam taky další škola, kde jsou nějaké zavřené třídy. A já jednoznačně souhlasím tady s panem náměstkem, protože v Pardubicích skutečně ta situace je opravdu úplně jiná. On zmiňuje tady tři třídy v karanténě. No tak my tady na Praze 11, která je jedna z 22 velkých městských částí, tak tam je aktuálně devět tříd v jedné škole základní v karanténě a pět tříd v jiné škole v karanténě. A to je prostě jenom Jižní Město, o kterým mluvím, protože tam shodou okolností bydlím tam na sídlišti, ale...
Lucie Vopálenská, moderátorka:
A nakolik hrozí, že se právě bude muset celá ta škola uzavřít, jako se to stalo na Žižkově na Chmelnici, když je to v jednom případě devět tříd a v druhém pět tříd? Kdy se přistupuje k zavření celé školy?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ten zásadní problém, který tady máme teďka, je, že vlastně my teď nemáme ty data, abysme se mohli odpíchnout od toho rozhodování, protože prostě není tady, není prostě ten systém testování teď nastaven. A není to možné, aby třeba zřizovatel, typicky městská část u těch základních škol nebo aspoň ta škola, aby prostě to testování jakoby spustily podle potřeby, protože prostě není nastavený ten úhradový mechanismus.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Rozumím, že nejsou ta data. Ale promiňte, že vám skáču do řeči, ale zajímá mě, na základě čeho tedy se rozhodla Základní škola Chmelnice, že zavře komplet?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No zjevně se tam vyskytlo příliš mnoho těch žáků, kteří byli nějakým způsobem nakaženi a následně tedy hygiena prostě tu školu zavírá. To je asi otázka spíše na hygienu, podle jakého klíče se tam rozhodují.
Lucie Vopálenská, moderátorka:
Ale data jsou potřeba.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Ta data jsou potřeba. A z těch dat vyplývá i plošně, když se podívám Praha versus Pardubice, já tady nemám tedy celý kraj, ale když se posuzuju jako to město, možná je to i lepší posouzení, protože ta hustota obyvatel je jako bližší, tak prostě v Praze je ta situace vlastně dvakrát horší, když se koukám na sedmidenní incidenci. To znamená samozřejmě, že v Pardubicích je ta situace jiná. Proto chceme, aby se přihlíželo k těm místním okolnostem a nechceme žádné jako plošné záležitosti. A upřímně se děsím situace, že prostě se to nějakým způsobem zanedbá, stejně jako loni před krajskými volbami. Také bylo prostě nepopulární zavádět ta opatření před volbami. Teď máme také před volbami. Potom se na přelomu října a listopadu vlastně rozjela ta úplně jedna z těch jako nejhorších vln a následně tedy ty škody na té ekonomice byly pochopitelně značné. To znamená, ono to není jen o té ceně těch preventivních opatření, které ano, něco stojí. Proto chci, aby se prováděly adresně, cíleně jen tam, kde to dává smysl, nikoliv plošně.