Jaroslav Ježek
(25. září 1906 Praha – 1. ledna 1942 New York)
byl český hudební skladatel, dirigent, hudební improvizátor, dramaturg a klavírista. Byl autorem taneční, divadelní a filmové hudby ale i vážné hudby. Hudební inspiraci čerpal hlavně v jazzu. Nejznámější a zvlášť populární je jeho hudba k divadelním hrám a filmům, která v některých případech téměř zlidověla.
V meziválečném období se Ježek vypravil do Paříže, kde se po večerech bavil po hospodách a kabaretech, kde předváděl své umění a také zde objevil jazz, který ho pak hudebně inspiroval. V roce 1934 se stal členem Skupiny surrealistů v ČSR.
Vzhledem k tomu, že aktivně spolupracoval na protinacistických hrách Osvobozeného divadla, v lednu 1939 spolu s Janem Werichem emigroval do Spojených států. Zde se k nim připojil i Jiří Voskovec.
Tango Mercedes, které údajně napsal v roce 1930 při svém letním pobytu v Písku, se stalo světovým hitem.
Kam za Jaroslavem Ježkem?
Památník Jaroslava Ježka - Modrý pokoj
V družstevním domě č. 10 v Kaprově ulici na Starém Městě žil od roku 1921 Jaroslav Ježek s rodinou v dvoupokojovém bytě. Po smrti otce a odchodu sestry si zařídil jeden pokoj ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Františka Zelenky. Po Ježkově emigraci v roce 1939 byt udržovala jeho matka. V roce 1983 získalo Muzeum české hudby Ježkovu pozůstalost včetně vybavení pokoje. Byt je dnes v soukromém majetku a “Modrý pokoj” je veřejnosti je přístupný jeden den v týdnu.
Na domě je busta Jaroslava Ježka od prof. Václava Vorálka.
Více o Památníku: https://www.nm.cz/navstivte-nas/objekty/pamatnik-jaroslava-jezka-modry-pokoj
- Zastávka tram:
- Staroměstská - linky č. 2, 17, 18,
Olšanské hřbitovy
Jaroslav Ježek zemřel roku 1942 v New Yorku. Po válce byla jeho urna převezena do Prahy a uložena v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovech.
- Zastávka tram:
- Olšanské hřbitovy - linky č. 5, 10, 11, 15, 16