Co tíží pražskou záchranku? – Večerník Praha – 9. 7. 2003
Zachraňují lidské životy. Jestli jste se ocitli v nebezpečí, stačí vytočit 155 a oni začnou bojovat. S časem, ale i s překážkami, které se jim zbytečně staví do cesty.
Pražská záchranka má v současné době téměř 500 zaměstnanců , z toho 400 je zdravotníků a 120 sanitních vozů. V nepřetržité službě jsou připraveni po zavolání na linku 155 co nejrychleji přispěchat na pomoc. Ačkoliv mají být podle normy u případu do 15 minut, průměrný čas dojezdu je v Praze okolo osmi minut.
Chybí vlastní bydlo
"Všude jsme v pronajatých objektech,"posteskl si Valášek. "Nepatří nám žádná budova. Ostatní tísňové složky, jako jsou hasiči, městská policie, policie ČR má vlastní objekty." Všechny státy budují metropolitní střediska. Proč právě Praha je v tomto pozadu? "Budu se snažit s největších sil prosadit budovu pro záchrannou službu, kde by sídlilo ředitelství, výjezdové stanoviště i technické zázemí," slibuje radní magistrátu Hana Halová. O kterou budovu radní usiluje? "Zatím sonduji, opatrně hledám možnosti a doufám, že do konce mého volebního období se mi podaří přesvědčit i své kolegy v zastupitelstvu, že bychom si měli vážit práci záchranné služby," říká Halová.
Sanitka jako taxík
Záchranáři se také v poslední době častěji potýkají se zneužíváním svých služeb. Lidé, kteří se v opilosti nemohou dostat, kam chtějí, nebo ti, kteří nechtějí čekat ve frontě u lékaře, si zavolají sanitku. Podle Marka Uhlíře z tiskového oddělení pražské záchranné služby v průměru několikrát za den vyjíždí záchranka zbytečně. "Lidé si nás mnohdy pletou s taxíkem," říká lékařka záchranné služby v Praze 7 Eva Forstová. "V mnoha případech, bohužel, jen suplujeme práci jiných lékařů. Stává se to hlavně tehdy, když lidé přes den nechtějí čekat u doktora a večer je jim hůř, tak zavolají sanitku." A možná právě v tu chvíli mohou být potřební úplně jinde.
Jak přilákat lékaře?
Co se týče materiálního vybavení, pražská záchranka je podle zástupce ředitele pražské záchranné služby Jaroslava Valáška jedna z nejlépe vybavených v republice. Je na současné evropské úrovni. V porovnaní s Vídni je dokonce lepší. Vloni byly nakoupeny nové vozy, letos přibudou další. "Jediné, co nám ještě chybí, je lepší příprava na hromadné neštěstí," míní Valášek. "Jak můžeme sledovat, dění ve světě, teroristické útoky a podobné činy vyžadují součinnost všech složek. To zatím nemáme." Kvalitní lékaři - to je snad největší problém, který pražskou záchranku tíží. Ani seriál Sanitka nepomohl přílivu kvalitních zdravotních pracovníků. Je to problém celé ČR. Lékaře práce záchranáře netáhne. Mnohem častěji jsou vystaveni slovnímu i fyzickému napadení pacienty. I když finančně na tom záchranáři nejsou špatně. Radní Hana Halová je přesvědčena, že povolání lékaře rychlé pomoci by mělo být prestižní. A nejenom co se týče finančního ohodnocení. "Chtěla bych pro ně vytvořit takové podmínky, aby tuto náročnou práci chtěli dělat ti nejlepší," rozhodla se Halová.
Marta Pawlicová