TISKOVÁ ZPRÁVA: Mezinárodní hudební festivalPražský podzim
Pozvánka na mezinárodní hudební festival
Dva měsíce zbývají do zahájení 16. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu PRAŽSKÝ PODZIM, jenž se bude letos konat od 12. září do 1. října pod záštitou prezidenta České republiky Václava Klause.
Během 21 koncertů vystoupí řada hvězdných zahraničních orchestrů, mezi nimi i BBC Philharmonic, Čajkovského symfonický orchestr z Moskvy, Salcburská komorní filharmonie, Staatskapelle Weimar, Beethoven orchestr z Bonnu, Arménská filharmonie, Dánský národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr německého rozhlasu z Lipska.
Již jen do 31. 7. lze objednávat vstupenky na adrese MHF Pražský podzim, Příběnická ul. 20, Praha 3, nebo na internetových stránkách www.prazskypodzim.cz, kde je možné vybrat online konkrétní místa v sále.
1. 8. bude zahájen hlavní předprodej vstupenek v pokladně Rudolfina. Na některé koncerty však už nyní mnoho vstupenek nezbývá! Proto byl pro velký zájem přidán odpolední koncert Ruského národního orchestru balalajek N. P. Osipova.
Máme pro Vás několik následujících tipů:
Dmitrij Šostakovič – opěrný bod letošní dramaturgie (13., 14., 19., 25., 27. a 28. 9.)
250. výročí narození W. A. Mozarta si letos připomínáme neustále. Ani Pražský podzim toto výročí neopomíjí a věnuje géniovi Mozartovi dva koncerty v termínech 17. a 18. 9. Hlavní páteří letošního programu je však 100. výročí narození ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče. Jeho díla nás budou provázet celým festivalem. Od monumentálních symfonií, mezi nimiž šestou, desátou i sedmou provedeme, se dostáváme k nádherným vokálně-symfonickým dílům, například Písni o lesích nebo písním na témata Michelangella Buonarottiho, k hudbě k filmům, jakými jsou Střeček, Pět dní a pět nocí o dobytí Drážďan, či baletům (Šroub) i operetám (Moskevské Čeremušky), v nichž vnímáme nezměrný autorův smysl pro humor a hudební grotesku.
A právě koncert Beethovenova orchestru z Bonnu, který se uskuteční v den 100. výročí skladatelova narození, dne 25. září, bude přenášen prostřednictvím Evropské vysílací unie na rozhlasových vlnách do celé Evropy!
Svět balalajky (16.9.) – přidán odpolední koncert
Mezi nejžádanější koncerty patří vystoupení ruského národního orchestru N. P. Osipova. Tento 85členný balalajkový orchestr z Moskvy provede v Rudolfinu známé ruské lidové písně a slavná díla ruských autorů. Večerní koncert je již takřka celý vyprodán, proto byl pro velký zájem přidán i odpolední koncert od 16 hodin.
Hudba ze Skandinávie (21. 9. a 22.9.)
Jedním z dalších tipů jsou vystoupení Dánského národního orchestru s mladým sympatickým šéfdirigentem Thomasem Dausgaardem, jež si nenechá ujít ani dánská princezna Mary Elizabeth Donaldson a poctí ho svou účastí. Dánští umělci přivezou do Prahy severskou hudbu autorů Nielsena, Griega či Sibelia.
Filmová projekce s živou hudbou (23. 9.)
Zcela netradiční bude i koncert v Kongresovém centru, kde filmovou projekci Chaplinova snímku Světla velkoměsta doprovodí živě Chaplinova hudba k filmu v provedení SOČR s anglickým dirigentem Carlem Davisem. Příběh prostého tuláka, který sám v cizím městě potkává nevidomou ženu, je velmi proslavený. Málokdo však ví, že autorem hudby k filmu je sám Charlie Chaplin.
Program ke stažení zde.
V Praze dne 14. 7. 2006
|